Projekt "Keemialabor INNOKASse 2
Projekti "Keemialabor INNOKASse 2" eesmärk oli ellu viia keemialabori viimane, neljas etapp. Selleks soetasime kaasaegse, innovaatilise IT-seadmete tehnilise lahenduse keemialaborisse. Eesmärk on pakkuda jätkuvalt INNOKA keemialaboris keemiaõpet, koolide 8. ja 9. klassidele sh kutsehariduses keemiatundide katsete läbiviimist ning populariseerida valdkonda Läänemaal ja üle Eesti koolidele, lasteaedadele töötubade kaudu ning laste sünnipäevade korraldamisel.
Suurt populaarsust on kogunud üle Eesti üldhariduskoolidele mõeldud keemiakatsete töötoad INNOKAS. Iganädalaselt toimuvad laboris tehnoloogiakooli INNOKAS (huvikooli) õpilaste keemiatunnid.
Tänu projektile oleme saanud pakkuda uut põnevat teadustegevust INNOKAS, lasteaedadele töötubades, koolide õppepäevadel.
Tundides kasutab õpetaja suurt elektroonilist nutitahvlit, õpilased tahvelarvuteid, ohtlikumate katsete kuvamiseks saab õpetaja kasutada kaamerat, mille kaudu pilti näidata suurele nutiekraanile ja ka teleris. Kõik tehnilised vahendid on kasutuses, vastavalt tunnis tehtavatele tegevustele. Õpilastele pakub tehniliste vahendite kasutamine muidugi palju rõõmu.
Kõik soetatud vahendid toetavad õppetegevust, muudavad selle huvitavamaks. Kuid tehniliste vahendite tundma õppimine ja kasutamine lisab väljakutseid nii õpilastele kui õpetajatele. Ühisel jõul oleme saanud IT-maailmas oskuslikumaks.
Prognoosisime projektiga seotud osaliste arvuks 200, kuid laboris on katseid teinud peale tehniliste vahendite soetamist rohkem kui 250 huvilist (lapsed ja täiskasvanud) sh tehnoloogiakooli õpilased.
Keemialabori tervikprojekti on toetatud lisaks Eesti Teadusagentuurile (15 000 eurot ja 7000 eurot), ka HARNO Noorte Heaks projektitaotlusvoorudest kahel korral 10 000 eurot ja 11 000 eurot ja Eesti Teadushuvihariduse Liit toetas 5000 eurot, Haapsalu Linnavalitsus 5000 eurot.
Keemiakatsete õppe infot oleme jaganud oma facebookis, kodulehel ja SA Läänemaa kaudu, kes saadab meie info kõikidesse Läänemaa koolidesse ja lasteaedadesse. Lisaks oleme eraldi koostanud erinevate INNOKAS läbi viidavate töötubade voldiku ja flaieri (eesti, inglise ja soome keeles), mida oleme jaganud erinevatel koolidele mõeldud seminaridel ja muudel sündmustel. Infot oleme jaganud Lääne Elu ja Õpetajate Lehe vahendusel. Ja muidugi otsesuhtlusel.
Õppegrupid on olnud erinevate vanuseastmetega:
* eelkooliealised ja 1. klass;
* 2.-4. klass;
* 5.-7. klass;
* 8. ja 9. klass;
* gümnaasiumi osa;
* täiskasvanud.
Osalenud on 14 kooli õpilased ja õpetajad, lisaks täiskasvanud. Töötube oleme INNOKAS läbi viinud ka lasteaia vanemale vanuserühmale, samuti INNOKA talve- ja kevadkoolis. Väga põnev külalisgrupp oli Eesti Teadusagentuuri töötajad, kes sooritasid rõõmsal meelel laboris keemiakatseid. Ja muidugi on toimunud keemiakatsed sünnipäevadel osalejatele INNOKAS. Kõik katsed on käed külge põhimõttel. Osalejad on neid ise sooritanud.
INNOKASe huvikooli kindel siht on püsivalt siduda omavahel formaalne ja mitteformaalne keemiaõpe.
Keemialabori kajastus:
*Lääne Elu https://online.le.ee/2024/05/
* Rohkem keemialabori erinevatest tegemistest leiab Innovatsioonikeskus INNOKAS facebooki lehelt. Sealt saab lugeda ka näiteks viidatud Lääne Elu artiklit täies mahus.
Miks on olnud vaja projekti "Keemialabor INNOKASse2"? See on ja on olnud tõeline teaduse populariseerimise projekt, kasutades kaasaegseid IT-vahendeid ja lahendusi.
Tere tulemast INNOKA keemialaborisse!